Informacije

Divčibare apoteka

Planinska područja često su udaljena od urbanih centara, a pristup zdravstvenim ustanovama može biti ograničen.

Apoteke na planinama pružaju hitne medicinske usluge, pružajući prvu pomoć i osnovne medicinske resurse za lečenje povreda ili bolesti.

U ovo moderno doba, gotovo svako naselje u gradu ima bar jednu apoteku na usluzi svojim građanima, bilo da se radi o velikom gradu ili o manjem mestu, tipa varošica ili seosko područje.

Nepotrebno je pričati koliko je važno da svako mesto ima apoteku, bilo da je u pitanju urbano mesto, turističko ili pak ruralno mesto.

O značaju apoteka u turističkim mestima, a posebno tokom sezone, bilo letnje ili zimske, suvišno je pričati, pa možete li onda da zamislite koliko suludo zvuči da Divčibare nemaju nijednu.

Na žalost to je danas tako, ali nije oduvek bio slučaj. Divčibare je mesto susreta svih generacija, tokom cele godine, jer u svakom godišnjem dobu nudi neku svoju čarobnost vrednu Vašeg odvojenog vremena za posetu, kako mnogi kažu, biser valjevskog kraja.

Naime, apoteka na Divčibarama je postojala pre nešto više od sedam godina, ali od tada nijedna nova se nije do sada otvorila. Kao što znate najbliži grad Divčibarama je Valjevo koji je udaljen svega 38 km i apoteka na Divčibarama je pripadala apotekarskoj ustanovi Valjevo.

Apoteka je bila smeštena kod ambulante i zatvorena je kada je institucija zapala u dugove, što je rezultiralo zatvaranjem svih njenih objekata, a u ovom konkretnom slučaju i apoteke na Divčibarama. Kako smo saznali, dug otplaćuje grad Valjevo koji broji višemilionsku cifru.

Zanimljiv je podatak da iako je prostor u potpunosti sređen, jer je pre par godina Dom zdravlja na Divčibarama renoviran, a deo za apoteku je po svim standardima i propisima adaptiran za apoteku, još uvek nije izdat iako je bio raspisan tender na koji se javilo jedno zainteresovano lice, ali ni to nije zaživelo.

Konkurs je bio raspisan za sva fizička i pravna lica. Razlog zašto tender nije prošao je to što je nekadašnji prostor apoteke pripada Domu zdravlja Valjevo gde se očekivalo da će doći do spajanja sa Opštom bolnicom i Zdravstvenim centrom, pa samim tim prostor nije mogao biti izdat.

Da bi došlo do izdavanja prostora trebalo bi se dobiti odobrenje od Republičke Direkcije jer je u pitanju javna svojina, a javna svojina se ne može dati na korišćenje ili pod zakup dok se ne dobije saglasnost Direkcije. Sve suprotno tome bi bilo kršenje zakona.

Postoje spekulacije da je Dom zdravlja Valjevo zainteresovan da objavi konkurs za pravna i fizička lica koja bi imala želju da učestvuju na konkursu, što bi bila izvanredna ideja, jer iako je malo mesto, Divčibare živi tokom cele godine i to ne samo zbog turizma već zbog činjenice da tamo ima stalno naseljenih stanovnika kojima bi apoteka bila preko potrebna.

Po popisu iz 2011 godine beleži se podatak da na Divčibarama živi 141 stanovnika, iako neznatan broj, ipak izgleda nedovoljno velik za bilo kakva ulaganja.

Po nekim saznanjima, otvaranje privatnih apoteka takođe nije u opticaju, jer se privatnicima ne isplati održavanje apoteke tokom cele godine, a turistička sezona nije dovoljna da ekonomski rast privatnika.

Problem su i dobavljači lekova kojima se takođe ne ispati ulaganje i transport lekova, kao i privatna lica koja smatraju da finansijski za njih to nije isplativ korak.

Međutim, otvarajući problem za problemom, nailazimo i na podatak da nema zainteresovanog stručnog kadra koji bi radili na Divčibarama trenutno.

Meštanima trenutno preostaje opcija da kada im zatreba neki lek upute se u Valjevo, Mionicu ili Kosjerić po isti, a tako je i sa svim prepisanim mesečnim terapijama meštana.

Stalni posetioci Divčibara, turisti koji se iz godine u godinu vraćaju, znaju za ovaj podatak i za vreme svojih odmora uvek dolaze pripremljeni sa najpotrebnijim lekovima protiv ujeda, temperature, alergijskih reakcija i mnogih drugih ili su spremni da se odvezu do Valjeva ili Kosjerića u slučaju potrebe za nekim lekom.

Mi ne bismo voleli da zbog ovog podatka odlučite da ne posetiti Divčibare, jer verujte nam na reč, to bi bio veliki turistički propust i nešto za čim biste kasnije žalili, a obzirom na to da Vam mi možemo ponuditi rešenje ovog problema u par prostih koraka.

Divčibare je zaista dragulj zapadne Srbije koji se iz sezone u sezonu penje na turističkoj lestvici sudeći po recenzijama koje ovo mesto dobija.

Kada se nalazite na planinskom mestu gde nema apoteke, važno je biti samodovoljan i imati osnovna znanja i resurse kako biste se brinuli o svojem zdravlju. Evo nekoliko koraka koje možete preduzeti:

Unapred se pripremite:

Ponesite osnovni komplet za prvu pomoć koji uključuje povoje, flaster, antiseptik, analgetike, lekove za probavu, lekove za alergije i druge osnovne medicinske potrepštine. Ako imate hronične bolesti, ponesite dovoljno lekova za celo putovanje, a idealno je imati i rezervne doze.

Informišite se o zdravstvenim rizicima:

Pre putovanja, istražite zdravstvene rizike specifične za planinske uslove. Saznajte o potencijalnim opasnostima kao što su visinska bolest, promenljivo vreme i druge specifičnosti terena.

Ako Divčibare posetite u proleće, kada vegetacija buja, a Vi ili neko u Vašoj okolini je alergičan na polen, travu i uopšte cvetanje, naša je preporuka da ponesete medikamente protiv alergija i tako budete sigurni da ste bezbedni da vreme provodite napolju. U vreme zimske sezone, kada je lako prehladiti, a mališanima dobiti temperaturu, lekovi ili sirup protiv povišene temperature se obavezno moraju naći u Vašim torbama.

Budite svesni simptoma i znakova hitne pomoći:

Naučite prepoznavati simptome ozbiljnih stanja poput visinske bolesti, hipotermije ili dehidracije.

Ako primetite ozbiljne simptome, hitno potražite medicinsku pomoć putem lokalnih hitnih službi ili planinskih vodiča, mada kao što smo istakli Valjevo je na samo 38 kilometara udaljeno od Divčibara i veoma lako i brzo se stiže do njihovog Zdravstvenog centra.

Konsultujte stručnjake:

Ako imate medicinsko pitanje ili zabrinutost, pokušajte pronaći stručnjaka ili lekara preko telefona, interneta ili drugih sredstava komunikacije.

Ako je potrebna hitna medicinska pomoć, tražite pomoć od lokalnog stanovništva, turističkih vodiča ili drugih dostupnih izvora podrške.

Ove smernice su opšti saveti, ali je važno naglasiti da je svaki planinski region jedinstven, pa je preporučljivo prilagoditi svoje pripreme i postupke u skladu sa specifičnostima određenog mesta.